Sandra Nedeleff

Sandra Nedeleff

ZAV-Künstlervermittlung Berlin (Main agency)
Sonja Sommer
+49 228 502 088025
sonja.sommer@arbeitsagentur.de
open agency on Filmmakers

Information

Acting age
49-59 years
Year of birth
1968 (55 years)
Place of birth
Stuttgart
Height (cm)
160
Weight (in kg)
52
Eye color
green brown
Hair color
Brunette
Hair length
Medium
Stature
daintily
Place of residence
Berlin (DE)
Housing options
Munich (DE), Hamburg (DE), Vienna (AT), Cologne (DE), Dresden (DE)
Nationality
German
Languages
German(native-language)EnglishFrenchBulgarianItalianSpanish
Dialects
AustrianBairisch(native dialect)
Accents
AustrianBulgarianCzechEnglishFrenchHungarianItalianPolishRomanianRussianSerbianSpanishSwiss
Instruments
Piano
Sport
Alpine skiingDiving (bottle)
Dance
BalletJazz DanceModern Dance
Main profession
Actor
Specializations
Facilitator, Speaker, Dubbing actor
Singing
ChansonChoirClassicBluesJazzSoul/RnB
Special skills
Audio bookAudio dramaImprovisation
Pitch
Alto, Mezzo-soprano
Driver's licenses
B - Car
Other licenses
PADI Advanced Open Water Diver

Credits

Primary professional training

1993
Vienna Konservatorium

Other professional training

Improvisation im Film - Workshop mit Jakob Lass
Masterclass with Miranda Harcourt - Screen Naturalism
Masterclass / Workshop with Ivana Chubbuck
Workshops / Masterclasses with Susan Batson ( Actors Studio)
Workshop / Masterclass with Keith Johnstone ( Improvisation)
Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien (vormals Konservatorium Wien)

Film

Digital Investigations (Short film)
Nadia Andrej (SR) Jonathan Benedict Behr Producer: Filmakademie Baden-Würtemberg [de]
Gegenüber (Short film)
Lucia Ewa Wikiel Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Berlin, I Love You (Cinema film)
Liv (Ot) Massy Tadjedin Producer: Walk on Water GmbH [de]
Love Toy (Short film)
Alicia (MR) Mithra Grünberg Producer: Metfilm School Berlin [de]
Chasing Paper Birds (Feature film)
Anne Wald (SR) Mariana Jukica Producer: [f.u.c.] Film [de]
Die Bücherdiebin (Cinema film)
Sarah (SR) Brian Percival Producer: Zwanzigste Babelsberg Film GmbH
Warum Ich (Short film)
Mutter mit Tochter Nici Brückner Producer: World Color Studio, Nici Brückner [de]
Guck nach vorne, Emma (Short film)
Anna (MR) Sabina Kamleiter Producer: Dekra Hochschule für Medien [de]
Curiosity Channel (Wettbewerbsbeitrag The 48 Hour Film Project Berlin) (Short film)
Fredericke (MR) Renata Mossor Producer: Mossor & Brückner Produktion [de]
Das große Heft (Feature film)
woman in church János Szász Producer: Intuit Pictures GmbH [de]
Stillstand (Short film)
Helena Rieck (SR) Benjamin Teske Producer: Hamburg Media School
After Running (Short film)
Kate (MR) Maria Angerman Producer: Maria Ångerman und Miha Erman Produktion
Dr. Ketel (Cinema film)
Reporterin (SR) Linus de Paoli Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Alles Gute, Carlos! (Short film)
Sybille (MR) Christoph Assauer Producer: Hochschule der Medien (HdM Stuttgart) [de]
Magnus (Short film)
Katja (MR) Barbara Kronenberg Producer: Barbara Gördes Medienproduktion
12KOMMA36 (Short film)
Johanna (MR) Stjepan Marina Producer: Onefourteen Films, Volgmann & Marina
Flowers (Short film)
Frau (SR) Lola Falana Producer: Lola Falana Produktion
Zirrussommer (Short film)
Katrin (MR) Markus Kaatsch Producer: Aug&Ohr Medien [de]
Maria (Short film)
Mutter (SR) Stefanie Döhle Producer: produktion24 - Birthe Böckel und Stefanie Döhle
Herzton (Short film)
Belinda (MR) Felix Hassenfratz Producer: ifs Internationale Filmschule Köln gGmbH
Block (Short film)
Frau (SR) Frank Brückner Producer: Alphabet, Frank Brückner [de]
Vier Fenster (Feature film)
Marion (SR) Christian Moris Müller Producer: Lieblingsfilm GmbH [de]
Die Tür (Short film)
Frau Herrmann (SR) Rita Glória Curvo Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Der Abschied (Short film)
Anna (Mutter) (MR) Sören Schulz Producer: Sören Schulz Filmproduktion [de]
Was tun wenn`s brennt (Cinema film)
Maklerin (SR) Gregor Schnitzler Producer: Claussen+Putz Filmproduktion GmbH (formerly Claussen+Wöbke+Putz)
Rohat - Sonne, die die Nacht vertreibt (Short film)
Annika (MR) Juliane Hohl Producer: Filmakademie Baden-Würtemberg [de]

Television

Climacteria (Pilot)
Greta (SR) Berglind Thrastardottir Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
WaPo Berlin (TV series)
Wiebke Gutmann (EL) Sascha Thiel Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH Station: ARD [de]
Wir (TV series)
Renata Novak Ester Amrami, Kerstin Polte, Chris Miera Producer: Studio Zentral Station: ZDFneo [de]
Jerks (TV series)
Frauenärztin (Ot) Christian Ulmen Producer: Pyjama Pictures GmbH Station: Joyn [de]
SOKO Leipzig - Tiefer Fall (Special) (TV movie (series))
Heike Wolter (SR) Kerstin Ahlrichs Producer: UFA Fiction Station: ZDF [de]
Bettys Diagnose (TV series)
Senta Müller (EL) André Siebert Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Totgeschwiegen (TV movie)
Anwältin Mira (SR) Franziska Schlotterer Producer: Studio.TV.Film GmbH Station: ZDF [de]
Die Heiland - Wir sind Anwalt (TV series)
Elisabeth (Folge 1) (MR) Christoph Schnee Producer: Olga Film GmbH Station: ARD [de]
Der Zürich-Krimi - Borchert und die mörderische Gier (TV movie (series))
Professor Ellen Seidler (SR) Roland Suso Richter Producer: Graf Filmproduktion GmbH Station: ARD [de]
Donna Leon - Stille Wasser (TV movie (series))
Dottoressa Sammartini (Ot) Sigi Rothemund Producer: UFA Fiction Station: ARD [de]
Dahoam is Dahoam (TV series)
Dr. Hofmann (3 Folgen) (ESR) Gerri Grabowski, Hannes Spring, Irene Graef, Didi Gassner, Julian Plica, Andreas Ruhmland, Jochen Müller Producer: Constantin Television GmbH [de] Station: BR [de]
Ein starkes Team - Tod einer Studentin (TV movie (series))
Other Ulrich Zrenner Producer: UFA Fiction Station: ZDF [de]
SOKO Wismar (TV series)
Susanne Stein (EL) Kerstin Ahlrichs Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] Station: ZDF [de]
Einstein (TV series)
Irina Orlow (EL) Thomas Jahn Producer: Zeitsprung Pictures GmbH (formerly Zeitsprung Entertainment GmbH) Station: SAT.1
In aller Freundschaft (TV series)
Anne Becker (EL) John Delbridge Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH Station: ARD [de]
Hubert und Staller (TV series)
Ursula Neubert (EL) Holger Gimpel Producer: Entertainment Factory GmbH [de] Station: ARD [de]
Die Spezialisten - Im Namen der Opfer (TV series)
Corinna Hehling (EL) Sven Fehrensen Producer: UFA Fiction Station: ZDF [de]
Familie Dr. Kleist (TV series)
Dr.Leistner Stefan Bühling Producer: Polyphon Film GmbH Station: MDR [de]
Die vierte Gewalt (TV movie)
Claudia Witzlau (Ot) Brigitte Maria Bertele Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] Station: arte
Auf kurze Distanz (TV movie)
Ramona (SR) Philipp Kadelbach Producer: UFA Fiction Station: ARD [de]
Tatort - Du gehörst mir (TV movie (series))
Birte Rainders (MR) Roland Suso Richter Producer: Maran Film GmbH [de] Station: SWR [de]
Aus der Haut (TV movie)
Therapeutin (SR) Stefan Schaller Producer: UFA Fiction Station: MDR [de]
In Your Dreams - Sommer deines Lebens (TV series)
Miss Wimperschinkel (SR) Ralph Strasser Producer: TV Plus GmbH Station: NDR [de]
Dyslexie (TV movie)
Rebekka (SR) Marc-Andreas Bochert Producer: Tellux Film GmbH Station: ARD-alpha [de]
Letzte Spur Berlin (TV series)
Dr. Beate Preetz Peter Stauch Producer: Novafilm [de] Station: ZDF [de]
SOKO Stuttgart (TV series)
Josephine Schierle Christoph Eichhorn Producer: Bavaria Fiction GmbH Station: ZDF [de]
Heldt (TV series)
Annette Decker (EL) Buddy Giovinazzo Producer: Sony Pictures Film und Fernseh Produktions GmbH [de] Station: ZDF [de]
SOKO Leipzig (TV series)
Fr. Fischer Buddy Giovinazzo Producer: Ufa GmbH Station: ZDF [de]
Heiter bis tödlich - Akte Ex (TV series)
Luise Schörger (EL) Christoph Klünker Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH Station: ARD [de]
Lotte TV - So sollte Fernsehen sein (TV magazine)
Frau Becker (SR) Joseph Bolz Producer: Moja Berlin GmbH [de]
Geschichte Mitteldeutschlands: Generalfeldmarschall Paulus - Der Verlierer von Stalingrad und die DDR (Documentary series)
Constanze Paulus (MR) Peter Pepe Pippig Producer: Saxonia Entertainment GmbH [de] Station: MDR [de]
SOKO Köln (TV series)
Dr. Steinbach (EL) Torsten Wacker Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Die Pfefferkörner (TV series)
Jutta (EL) Andrea Katzenberger Producer: LETTERBOX FILMPRODUKTION GmbH Station: ARD [de]
Das geteilte Glück (TV movie)
Fr. Metzler (SR) Thomas Freundner Producer: Producers at Work Film GmbH Station: SWR [de]
In aller Freundschaft (TV series)
Anja Becher ( Episodenhauptrolle) (SR) Mathias Luther Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH Station: ARD [de]
Flemming (TV series)
Hilde Croy (SR) Claudia Garde Producer: Phoenix Film Karlheinz Brunnemann GmbH & Co. Produktions KG [de] Station: ZDF [de]
SOKO Wismar (TV series)
Frau Rabel (SR) Peter Altmann Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] Station: ZDF [de]
SOKO Leipzig (TV series)
Angela Reinke (SR) Jörg Mielich Producer: Ufa GmbH Station: ZDF [de]
Über den Tod hinaus (TV movie)
Kommissarin Köhler (SR) Andreas Senn Producer: Hager Moss Film GmbH Station: ZDF [de]
Der letzte Bulle (TV series)
Christine Groß (SR) Dennis Satin Producer: ITV Studios Germany GmbH (formerly Granada Produktion) Station: SAT.1
Tatort - Blutsbande (TV movie (series))
Helene Bucheck (SR) Jürgen Bretzinger Producer: SWR Südwestrundfunk (Zusammenschluss von SDR und SWF) [de] Station: SWR [de]
Tatort - Das Ende des Schweigens (TV movie (series))
Karin Möller (SR) Buddy Giovinazzo Producer: Nordfilm GmbH [de] Station: NDR [de]
Verrückt nach Clara (TV series)
Monica (EL) Sven Bohse Producer: TeamWorx Television & Film GmbH [de] Station: ProSieben [de]
Das Trio (TV series)
Tajana Gleim (SR) Andreas Senn Producer: UFA Serial Drama GmbH
Kunstfehler (TV movie)
Katja Seybold (SR) Marcus O. Rosenmüller Producer: Polyphon Film GmbH Station: ZDF [de]
München 7 (TV series)
Jutta Lehmann (SR) Franz Xaver Bogner Producer: BR Bayerischer Rundfunk [de] Station: ARD [de]
Dresden (Multi-part)
Jüdische Frau (SR) Roland Suso Richter Producer: TeamWorx Television & Film GmbH [de] Station: ZDF [de]
Tatort - Schwarzes Herz (TV movie (series))
Eva Rohde (SR) Thomas Jauch Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de] Station: NDR [de]
Klassentreffen (TV movie)
Claudi (SR) Marc Hertel Producer: HR - Hessischer Rundfunk [de]
Café Meineid (TV series)
Monika Heron (SR) Franz Xaver Bogner Producer: BR Bayerischer Rundfunk [de] Station: BR [de]
Tödliche Wildnis - Sie waren jung und mussten sterben (TV movie)
Theresa Berger (SR) Jorgo Papavassiliou Producer: Polyphon Film GmbH Station: RTL [de]
Der Trickser (TV movie)
Clarissa (SR) Oliver Hirschbiegel Producer: Akzente Film & Fernsehproduktion GmbH
Ein unvergessliches Wochenende... am Tegernsee (TV movie)
Ginster (MR) Erich Neureuther Producer: Ufa GmbH
Kleinstadtgeschichten (TV series)
Anna (EL) Wigbert Wicker, Detlef Rönfeldt Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de]
Eine Frau mit Pfiff (TV movie)
Ramona (SR) Carlo Rola Producer: Aspekt Telefilm-Produktion GmbH [de]

Audio

Anton und die Dinge zwischen Himmel und Erde
Rolle Anton Producer: Niki Mommsen
Dark Berlin
Sprecherin Producer: Fritzton
Lost Song - Das Lied der Wunder (Dubbing)
Youko Soumi (als 'Narr') (ESR) Junpei Morita, Keiji Kawakubo Producer: Dwango [jp] Station: Netflix
Art of Crime (Dubbing)
Nathalie Minsky (EL) Charlotte Brandström, Eric Woreth Producer: Gaumont Télévision [fr] Station: France 2 [fr]
Die weiße Massai
Sprecherin Producer: Lübbe Audio

Other

Kranke Schwestern (Educational production)
Nympho (MR) Rita Glória Curvo Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)

Commercial

MTV Networks North - MGMT-Podcast (Image movie)
Karola (MR) Justus Hoever Producer: UdK Universität der Künste Berlin (HdK Hochschule der Künste) [de]