Markus von Lingen

Markus von Lingen

RW Management (Main agency)
Regina Weber
+49 172 8515 497
regina.weber@rw-management.com
open agency on Filmmakers

Information

Year of birth
1973 (51 years)
Height (cm)
180
Weight (in kg)
85
Eye color
blue
Hair color
Blond
Hair length
Short
Stature
athletic / training
Place of residence
Berlin (DE)
Housing options
Hamburg (DE), Stuttgart (DE), Cologne (DE), London (GB), Berlin (DE)
Nationality
German
Languages
German(native-language)EnglishRussian
Dialects
AustrianBerlin GermanRuhr area(native dialect)Viennese
Instruments
Guitar
Sport
Alpine skiingDiving (bottle)SailingSkateboardSnowboardSoccerSurfingSwimTai chiWindsurfing
Dance
Rock & rollStandard
Profession
Actor
Pitch
Baritone
Driver's licenses
B - Car
Other licenses
PADI open water

Credits

Primary professional training

1997
Staatliche Hochschule für Musik und darstellende Kunst Stuttgart

Other professional training

Ivana Chubbuck
Susan Batson Creating Caracters
Larry Moss Szenenstudium
Margie Haber Studios Los Angeles, Cold Reading
Staatliche Hochschule für Musik und darstellende Kunst Stuttgart

Film

Die Täuschung (Cinema film)
Adolf Clauss (SR) John Madden Producer: See-Saw Films [uk/au]
Terra X - Agenten der Wahrheit (Documentary series)
Phillipp IV. Stefan Schneider Producer: Gruppe 5 Filmproduktion GmbH Station: ZDF [de]
The Indestructibles (Short film)
Detective (LR) Valentina Schwendinger Producer: Met Film School [uk]
Nackte Tiere (Cinema film)
Stefan (SR) Melanie Waelde Producer: Czar [de]
ZDFzeit - Superbauten der Geschichte. Der Reichstag (Documentary series)
Kaiser Wilhelm II (LR) Saskia Weisheit Producer: Story House Productions [de] Station: ZDF [de]
Casting (Cinema film)
Lukas (LR) Nicolas Wackerbarth Producer: SWR Südwestrundfunk (Zusammenschluss von SDR und SWF) [de]
Exodus to Shanghai (Feature film)
Hermann Deutsch (LR) Anthony Hickox Producer: FashionTV Films [at]
Preußen (Einspieler zur Ausstellung Wo Preußen Sachsen küsst) (Short film)
Christian Samuel Wilhelmi Jonas Ludwig Walter Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]
Stille Nacht (Feature film)
Franz Gruber (LR) Christian Vuissa Producer: Mirror Films [us]
What it seems (Short film)
Jim Baker (SR) Jakob Schmidt Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf (formerly HFF Konrad Wolf) [de]
Sushi und Gomorrha (NOT RELEASED) (Feature film)
Ralf (LR) Lars Jordan Producer: LowDefinitionFilms
A Life Without Work (Documentary series)
Benjamin Seebohm Rowntree (LR) Guy Smith Producer: BBC British Broadcast Corporation [uk]
Unbeugsam (Cinema film)
SS Scout (SR) Edward Zwick Producer: The Bedford Falls Company [us]
Was bleibt (Short film)
Verkäufer (SR) David Nawrath Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Made in Germany (Short film)
Von Habicht Junior (LR) Janosch Orlowsky Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Muxmäuschenstill (Cinema film)
Sciroccofahrer (SR) Marcus Mittermeier Producer: Schiwago Film GmbH [de]
Die Zwillinge (Cinema film)
Bernd Moeller (SR) Ben Sombogaart Producer: IdtV Film [nl]
Mortal Beauty - Fluch der Schönheit (Cinema film)
Blaugescherpter Jüngling (SR) Markus Goller Producer: TTD Checkpoint Berlin Filmproductions GmbH [de]
Ein göttlicher Job (Cinema film)
1.Fanatiker (SR) Thorsten Wettcke Producer: Wüste Film West [de]
Honolulu (Cinema film)
Dominik (LR) Saskia Jell Producer: Odeon Pictures [de]

Television

Kleo 2 (TV series)
Gunter Rossbach (SR) Isabel Braak Station: Netflix Distribution: Zeitsprung Pictures Casting Director: Karen Wendland
We Were The Lucky Ones (Drama)
Nazi Administrator (GR) Producer: Erica Lipez | Kate Sullivan Station: Hulu Distribution: 20th Television (formerly 20th Century Fox TV) [us] Casting Director: Fiona Weir Written by: Georgia Hunter (novel) | Erica Lipez
Unnoticed - Was wir fürchten (Mini series)
Jörg (SR) Daniel Rübesam Producer: Bavaria Fiction GmbH Station: ZDFneo [de]
Notruf Hafenkante (TV series)
Leo Kaminski (LR) Kirsten (Kiki) Laser Producer: LETTERBOX FILMPRODUKTION GmbH Station: ZDF [de]
Kleo (TV series)
Ausbilder HVA Nahkampf Gunter Rossbach (SR) Jano Ben Chaabane Producer: Zeitsprung Pictures GmbH (formerly Zeitsprung Entertainment GmbH) Station: Netflix
Nächste Ausfahrt Glück – Beste Freundinnen (TV movie (series))
Justus Beckmann Francis Meletzky Producer: Producers at Work GmbH Station: ZDF [de]
NÄCHSTE AUSFAHRT GLÜCK
Justus Beckmann Esther Gronenborn Station: ZDF Casting Director: Lisa Stutzky
TERRA X - EIN FALL FÜR LESCH UND STEFFENS. AGENTEN DER WAHRHEIT(AT)
Philipp IV. Stefan Schneider Station: ZDF
THE INDESTRUCTIBLE'S
Detective Valentina Schwendinger Station: MetFilm School Casting Director: Paula Edda Klein
Ella Schön - Feuertaufe (TV movie (series))
Böttinger (SR) Holger Haase Producer: Dreamtool Entertainment GmbH Station: ZDF [de]
SOKO Leipzig (TV series)
Klaus Mertens / Markus Teuber (LR) diverse Producer: UFA Fiction Station: ZDF [de]
Das Boot (TV series)
Staatsanwalt (SR) Andreas Prochaska Producer: Bavaria Fiction GmbH Station: Sky [de]
Genius (TV series)
Nazi Lieutenant (SR) Kenneth Biller Producer: EUE / Sokolow [us] Station: FOX [us], National Geographic
Ku'damm 59 (TV series)
Moderator Herr Kersten (SR) Sven Bohse Producer: UFA Fiction Station: ZDF [de]
Homeland (TV series)
Dr. Droz (SR) diverse Producer: Fox 21 [us] Station: Showtime [us]
SOKO Wismar (TV series)
Rayk Brodersen (Folge: Platzpatronen) (SR) Oliver Dommenget Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] Station: ZDF [de]
Stunde des Bösen - Der zweite Mann (TV movie (series))
Moderator (SR) Christopher Lenke Producer: Kaminski.Stiehm.Film GmbH [de]
Flemming (TV series)
Oberarzt (SR) Uwe Janson Producer: Phoenix Film Karlheinz Brunnemann GmbH & Co. Produktions KG [de] Station: ZDF [de]
Die lange Welle hinterm Kiel (TV movie)
Kapitän Heinrich von Widerbornen (SR) Nikolaus Leytner Producer: Mona Film Produktion GmbH Station: ARD [de], Degeto [de]
SOKO Kitzbühel (TV series)
Heinz Keusch (LR) Gerald Liegel Producer: Beo Film- und Fernsehproduktion GmbH [at] Station: ORF [at], ZDF [de]
London, Liebe, Taubenschlag 2 (TV movie)
Makler (SR) Michael Keusch Producer: Endemol Shine Group Germany [de] Station: ZDF [de]
Verstehen Sie Spaß? (TV show)
Henry Mc Parker (LR) Nikolai Dörler Producer: Kimmig Entertainment GmbH [de] Station: ARD [de], ORF [at], SWR [de]
Die Bunker Show (TV show)
Sulu David (SR) Janosch Orlowsky Producer: JOFP Janosch Orlowsky Filmproduktion [de] Station: SAT.1 Comedy [de]
Die Familienanwältin (TV series)
Kling (SR) Ulli Baumann Producer: Sony Pictures Film und Fernseh Produktions GmbH [de] Station: RTL [de]
hamlet_X (2000-2004, 33 Kurzfilme) (TV series)
Laertes (SR) Herbert Fritsch Producer: Volksbühne Berlin [de]
Morris 2274 (TV series)
Mr Schmidt (LR) Daniel Peacock Producer: Two Hats Film and Television [uk]
Die Wache (TV series)
Thorsten (SR) diverse Producer: Endemol Shine Group Germany [de] Station: RTL [de]
Der Bernsteinfischer (TV movie)
Reporter (SR) Olaf Kreinsen Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de] Station: ARD [de], Degeto [de]
Für alle Fälle Stefanie (TV series)
Olaf (SR) Michael Knof Producer: Novafilm [de] Station: SAT.1
SOKO Leipzig (TV series)
Martin (LR) Patrick Winczewski Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de] Station: ZDF [de]
Ein Millionär zum Frühstück (TV movie)
Jimmy (SR) Josh Broecker Producer: ITV Studios Germany GmbH (formerly Granada Produktion) Station: SAT.1
Die Nacht der Nächte - School's Out (TV movie)
Rotweiß (SR) Achim Bornhak Producer: SWR Südwestrundfunk (Zusammenschluss von SDR und SWF) [de]

Theater

LITTLE MANFRED
Walter Kreuz Damian Cruden Theater: Soldiers Arts Academy / Cardiff Castle
WALLENSTEINS TOD
Octavio Peter Atanassow Theater: AufBruch Berlin
SIMPLICISSIMUS
Simplicissimus Peter Atanassow Theater: aufBruch Berlin
MARIA UND ELISABETH
Lord Leicester Peter Atanassov Theater: AufBruch Berlin
DER TAG DES OPRITSCHNIKS
Komjaga Mirko Borscht Theater: Schauspielhaus Leipzig
DER KLEINE PRINZ
Der Flieger Neil Murray Theater: Northern Stage Newcastle
VENICE PRESERVED
Theodore William Gallinsky Theater: Arcola Theatre London
BLUTHOCHZEIT
Junger Mann Constanze Lauterbach Theater: Deutsches Theater
HUMAN LIFE & OTHER TRAGIC COMEDIES
Mr Braun Netia Jones Theater: Cochrane Theatre London
BLICK ZURÜCK IM ZORN
Jimmy Katka Schroth Theater: Theater am Neumarkt
SCHADE DASS SIE EINE HURE WAR
Soranzo Simone Blattner Theater: Theater am Neumarkt
VERRATENES VOLK
Olfert Einar Schleef Theater: Deutsches Theater
ALMA
Max Burghardt Paulus Manker Theater: Sanatorium Purkersdorf
PROFESSOR BERNHARDI
Gerichtsdiener Achim Benning Theater: Burgtheater Wien
MUTTER COURAGE
Der mit der Binde Constanze Lauterbach Theater: Burgtheater Wien
DER GOLEM IN BAYREUTH
Hasskappe Einar Schleef Theater: Burgtheater Wien
EIN SPORTSTÜCK
Sportler Einar Schleef Theater: Burgtheater Wien
DER WILDE SOMMER
Leonardo Einar Schleef Theater: Burgtheater Wien

Audio

Unbeugsam (Dubbing)
SS Scout (SR) Edward Zwick Producer: The Bedford Falls Company [us]

Other

Das Haus in meinem Kopf (Educational production)
Alexander Fallax (LR) Fiona Gebreal Producer: Joseph DuMont Berufskolleg [de]
A Brief History of Struggle (Theater recording)
Man 1 (LR) Katie Posner Producer: Paines Plough
Waise Wände (Pilot) (Educational production)
Stefan Weber (LR) Julian Bermeiser Producer: Hochschule RheinMain (ehem. FH Wiesbaden) [de]
The Siege of Colchester (Video installation)
Centurion Marcus Avitus (LR) Jonathan Gibbon Producer: Spiral Productions [uk]