Lisa Hrdina

Lisa Hrdina

Acting agencyArtist management
Hoestermann Agentur (Main agency)
Esther Reinecke
+49 30 695 01881
esther@hoestermann.de
open agency on Filmmakers
Voice Agency
Marina Schramm
+49 211 303 3537
sprecheragentur@marinaschramm.de
open agency on Filmmakers

Information

Acting age
26-39 years
Year of birth
1989 (34 years)
Place of birth
Berlin
Height (cm)
163
Eye color
brown
Hair color
Brown
Stature
normal
Place of residence
Berlin (DE)
Nationality
German
Languages
German(native-language)EnglishFrench
Dialects
Berlin German(native dialect)
Sport
Inline skatingYoga
Profession
Actor, Speaker
Special skills
Audio bookAudio dramaImprovisationBiomechanics
Pitch
Alto
Driver's licenses
B - Car

Credits

Primary professional training

2014
Universität der Künste Berlin

Awards

First Steps Award für „Clashing Differences“
Mario-Adorf-Preis
THEATER HEUTE - Nominierung zur Nachwuchsschauspielerin des Jahres für "Hiob"
THEATER HEUTE - Nominierung zur Nachwuchsschauspielerin des Jahres für "Wassa Schelesnowa"

Film

Süßer Müßiggang (Cinema film)
Lena (SR) Leonie Englert Producer: Filmuniversität Babelsberg & rbb
In Liebe, Eure Hilde (Kinofilm)
Grete Andreas Dresen Producer: Pandora Film Casting Director: Karen Wendland Written by: Leila Stieler
Clashing Differences (Cinema film)
Paula (LR) Merle Grimme Producer: A Little Film Casting Director: Stephanie Maile Written by: Merle Grimme
Von Friesen und Pandabären (AT) (Short film)
Elena Pilar Nyffeler Producer: Hamburg Media School
Brigitte Reimann besteigt den Mont Ventoux (Medium length film)
Jan Koslowski Producer: Ehrliche Arbeit, Freies Kulturbüro Distribution: N.N.
Talking About the Weather
Annika Pinske Producer: DFFB
Whatever Happens Next (Cinema film)
Julian Pörksen Producer: The Storybay Distribution: The Storybay
Schnee Essen
Max Hegewald Producer: HFF Potsdam
Millennials (Cinema film)
Jana Bürgelin Producer: Filmakademie Baden-Württemberg Distribution: KT Film & Media

Television

Cash (AT) (Series)
Gregor Schnitzler & Cüneyt Kaya Producer: W&B TV Station: Warner TV Casting Director: Peti Misaila
Kleo - 2.Staffel (Series)
Jutta Zelenski (SR) Isabel Braak Producer: Zeitsprung Station: Netflix Casting Director: Karen Wendland Written by: HaRiBo
Lu von Loser - 2. Staffel (Series)
Alice Gruia Producer: Letterbox & Alice Gruia Film Station: ZDFneo
Alice (Multi-part)
Gabriele Nicole Weegmann Station: ARD Casting Director: Die Besetzer
Der große Fake - Die Wirecard-Story (Documentary fiction)
Raymond Ley Producer: UFA Fiction Station: RTL+
Kleo (Series)
Vivianne Andereggen Producer: Zeitsprung Pictures Station: Netflix
Ruby (Series)
Natascha Beller Producer: BBC Studios Germany , Studio Zentral Station: ZDFneo
Requiem für einen Freund
Josef Rusnak Producer: Network Movie Station: ZDF
Schneller als die Angst (Series)
Florian Baxmeyer Producer: Rowboat Film Station: ARD
Ein starkes Team - Gute Besserung
Johannes Grieser Producer: UFA Fiction Station: ZDF
Tatort - Das Leben nach dem Tod
Florian Baxmeyer Producer: Nikon Media Station: rbb
Kruso
Thomas Stuber Producer: UFA Fiction Station: ARD
Sechs auf einen Streich - Der Schweinehirt
Carsten Fiebeler Producer: Neue Schönwasser Film Station: rbb
Tempel (Series)
Philipp Leinemann Producer: Polyphon Station: ZDFneo
Tod einer Kadettin (Documentary fiction)
Raymond Ley Producer: UFA Fiction Station: ARD
Die Stein (Fo.1-4) (Series)
durchg. Ro. Franziska Meyer-Price u.a. Producer: Novafilm Station: ARD

Theater

Soko Tatort
Nicole Heesters/Jonas Fischer Nele Stuhler Theater: Schauspiel Köln Written by: Nele Stuhler
Gaia am Deutschen Theater
Leading role Sarah Kurze Theater: Deutsches Theater
Die Chor
Dörr/Sulaver/Stuhler Theater: Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz
As you fucking like it
Rosalinde, Orlando Bastian Kraft Theater: Deutsches Theater
LAVORI IN CORSO!
Jan Koslowski Theater: Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz
Der Zerbrochne Krug
Eve Anne Lenk Theater: Deutsches Theater
Gaia googelt nicht
Sarah Kurze Theater: Deutsches Theater
Überwältigung
Ortlieb Lilja Rupprecht Theater: Niebelungen Festspiele Worms
Ausweitung der Kampfzone
Ivan Panteleev Theater: Deutsches Theater
Der Menschenfeind
Éliante Anne Lenk Theater: Deutsches Theater
Antigone
Teiresias Lilja Rupprecht Theater: Deutsches Theater
MEDEA. Stimmen
Agameda Tilmann Köhler Theater: Deutsches Theater
Niemand
Duan David Paízek Theater: Deutsches Theater
Der Hauptmann von Köpenick
Jan Bosse Theater: Deutsches Theater
Das Fest
Helene Anne Lenk Theater: Deutsches Theater
Auerhaus
Cäcilia Nora Schlocker Theater: Deutsches Theater
Der Kirschgarten
Anja Thorsten Lensing Theater: Sophiensäale Berlin
Hiob
Mirjam Anne Lenk Theater: Deutsches Theater
Terror
Franziska Meiser Hasko Weber Theater: Deutsches Theater
Väter und Söhne
Fenitschka Daniela Löffner Theater: Deutsches Theater
Romeo&Julia
Mercutio Christopher Rüping Theater: Deutsches Theater
Archiv der Erschöpfung
Diverse Friederike Heller Theater: Deutsches Theater
Jede Stadt braucht ihren Helden
Alma Daniela Löffner Theater: Deutsches Theater
Wassa Schelesnowa
Natalja Stephan Kimmig Theater: Deutsches Theater
Tabula Rasa
Nichte Tom Kühnel / Jürgen Kuttner Theater: Deutsches Theater
In der Republik des Glücks
Rafael Sanchez Theater: Deutsches Theater
Ein Chor irrt sich gewaltig
Lucien René Pollesch Theater: Volksbühne