Johannes Kienast

Johannes Kienast

Above the Line GmbH (Main agency)
Michaela Hoff
+49 89 599 08433
hoff@abovetheline.de
open agency on Filmmakers

Information

Acting age
29-38 years
Year of birth
1986 (38 years)
Place of birth
Halle/Saale
Height (cm)
181
Weight (in kg)
78
Eye color
blue
Hair color
dark blond(e)
Hair length
Short
Stature
normal, slim, athletic / training
Place of residence
Berlin (DE)
Housing options
Berlin (DE), Cologne (DE), Halle (Saale) (DE)
Nationality
German
Languages
German(native-language)EnglishDutch, FlemishFrenchSpanish
Dialects
Anhaltinisch(native dialect)Berlin GermanViennese
Accents
Dutch
Instruments
DrumsPercussion
Sport
BoxingArcheryBadmintonBasketballFencing (sports)Fencing (stage)SoccerSquashStage combatTable tennisTennisVolleyball
Dance
ChoreographyContact ImprovisationImprovisation danceArgentine tangoSalsaHip hopLatin American dancesMamboRobotTango
Main profession
Actor
Singing
Hip HopRapBeatboxingSprechgesangPop songs
Special skills
ImprovisationSlapstickStunt
Pitch
Tenor
Driver's licenses
B - Car

Credits

Primary professional training

2012
Westfälische Schauspielschule Bochum

Other professional training

Coaching bei Dominik Klingberg
Film-Workshop bei Teresa Harder

Awards

TRADITION Play Short International Film Awards - Film Craft Award Male Acting (Short film)
MEINE WUNDERBAR SELTSAME WOCHE MIT TESS Internationale Filmfestspiele Berlin - Lobende Erwähnung Generation Kplus
AXEL DER HELD Max Ophüls Preis - Nominierung Bester Schauspielnachwuchs
Max-Grünebaum-Preis für hervorragende künstlerische Leistungen
Folkwang-Preis

Film

SAMBAR (Short film)
Vincent (MR) Pavel Bozhilov Producer: Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf Casting Director: Nina Haun
HAPS (Cinema film)
Günther Drecksler (SR) Ekrem Engizek Producer: Engizeks Films Casting Director: Emrah Ertem
MEINE WUNDERBAR SELTSAME WOCHE MIT TESS
Hugo (SR) Stephen Wouterlood Producer: Bind Film & TV, ostlicht filmproduktion Distribution: Farbfilm Verleih Casting Director: Marina Wijn
TRADITION
Daniel (MR) Joseph Bliadze, Elmar Imanov Producer: Color Of May
AXEL DER HELD
Axel (MR) Hendrik Hölzemann Producer: ostlicht filmproduktion Distribution: MFA+ FilmDistribution, W-Film Casting Director: Simone Bär
NYMPHOMANIAC
The man who cannot touch Joe (SR) Lars von Trier Producer: Zentropa, Caviar Films, Heimatfilm, Slot Machine Distribution: Concorde Filmverleih Casting Director: Susanne Ritter
KRAL
Tobi (MR) Övünc Güvenisik Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie DFFB
HEITER BIS WOLKIG
Holger (SR) Marco Petry Producer: Film1, Constantin Film, SevenPictures Film Distribution: Constantin Film Casting Director: Simone Bär
RUF MICH AN!
Julian (MR) Leitung: Adolf Winkelmann Producer: FH Dortmund, Feinkostachsensprung Produktion, Folkwang Universität der Künste
SACKGASSE
Simon (MR) Anne Maschlanka Producer: ifs Internationale Filmschule Köln
ICH BIN SCHAUSPIELER
Dennis (MR) Elmar Imanov Producer: ifs Internationale Filmschule Köln

Television

SOKO WISMAR - PETRI UNHEIL (TV series)
Christian Niemeyer (EL) Ann-Kristin Knubben Producer: Real Film Berlin Station: ZDF Casting Director: Sabine Weimann
ROSEN & REIS (Feature film)
Nils (MR) Christine Rogoll Producer: Polyphon Film, Win Win Film-, Fernseh- und Mediaproduktion Station: ARD/Degeto/NDR
GROSSSTADTREVIER - NICHTS MEHR WIE ES WAR (TV series)
Lars Herold (EL) Wendla Nölle Producer: Letterbox Filmproduktion Station: ARD/NDR Casting Director: Marion Haack
A BETTER PLACE (Series)
Mark (MR) Anne Zohra Berrached, Konstantin Bock Producer: Komplizen Serien, Studiocanal Series, The Post Republic Station: ARD/WDR/Canal+ Casting Director: Emrah Ertem
DIE TEDDY TECLEBRHAN SHOW (TV show)
Sven (SR) Johannes Spiecker Producer: I&U TV Produktion, Kofbelu Station: Amazon Prime Casting Director: Emrah Ertem
POLIZEIRUF 110 - DER DICKE LIEBT (TV series)
Wortführer (SR) Thomas Stuber Station: MDR Casting Director: Mareth & Rölcke Written by: Filmpool Fiction, 42film
DIE NOTÄRZTIN (TV series)
Patrick Köster (SR) Jan Haering Producer: Polyphon Film Station: ARD Casting Director: Anna Kowalski
SOKO KÖLN - DIE MILCHKÖNIGIN (TV series)
Toni Windmöller (EL) Sascha Thiel Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion Station: ZDF Casting Director: Dominik Klingberg
KOLLEGINEN - ABGETAUCHT (TV series)
Jochen Bittkau (SR) Christiane Balthasar Producer: Real Film Berlin Station: ZDF Casting Director: Nina Haun
UNSERE WUNDERBAREN JAHRE - STAFFEL 2 (Mini series)
Supporting role Mira Thiel Producer: UFA Fiction Station: ARD/Degeto/WDR Casting Director: Laura Buschhagen/Nina Haun
BALKO TENERIFFA - DOPPELT HÄLT BESSER (Multi-part)
Jannik Oswald (MR) Félix Koch Producer: UFA Fiction Station: RTL Casting Director: Iris Baumüller
MARIE BRAND UND DER TOTE IM TRIKOT (Series)
Ralf Krieger (MR) Alexander Costea Producer: Warner Bros. ITVP Deutschland Station: ZDF Casting Director: Iris Baumüller
GROSSSTADTREVIER - ST. PAULI, 06:07 UHR (SPECIAL)
Klöte (SR) Félix Koch Producer: Letterbox Filmproduktion Station: ARD/Degeto/NDR
DIE SCHWARZWALDCOPS (Series)
Timo Wagenbach (MR) Hanno Olderdissen Producer: Leitwolf Filmproduktion Station: RTL Casting Director: Marc Schötteldreier
GROSSSTADTREVIER - PAULS RÜCKKEHR (Series)
Frank Klement (SR) Félix Koch Producer: Letterbox Filmproduktion Station: ARD/Degeto/NDR
DIE UNGEWOLLTEN - DIE IRRFAHRT DER ST. LOUIS
Klaus Ostermeyer (MR) Ben von Grafenstein Producer: UFA Fiction Station: ARD/NDR/HR/RBB/SWR Casting Director: Silke Koch
KÄSE UND BLEI
Nils (MR) Félix Koch Producer: Polyphon Film Station: NDR Casting Director: Marion Haack
IN ALLER FREUNDSCHAFT : DIE JUNGEN ÄRZTE - GESICHTSVERLUST
Oliver Schuster (MR) Steffen Mahnert Producer: Saxonia Media Station: ARD Casting Director: Anna-Lena Slater
LOTTE JÄGER UND DAS TOTE MÄDCHEN
Kommissar Wehlich (SR) Sherry Hormann Producer: UFA Fiction Station: ZDF Casting Director: Simone Bär
THE MISSIONARY
Supporting role Baltasar Kormákur Producer: Closest to the Hole Productions Station: HBO Casting Director: Simone Bär
NEUE VAHR SÜD
Rekrut Leppert (SR) Hermine Huntgeburth Producer: Studio Hamburg Filmproduktion, Bremer Bühnenhaus, Letterbox Filmproduktion Station: ARD Casting Director: Ingeborg Molitoris

Theater

ALLES, WAS WIR GEBEN MUSSTEN (Drama)
Tommi (MR) Felicitas Brucker Theater: Staatstheater Braunschweig
KLEINER MANN - WAS NUN?
Johannes Pinneberg (MR) Christoph Mehler Theater: Staatstheater Braunschweig
DER KIRSCHGARTEN
Lopachin (MR) Dagmar Schlingmann Theater: Staatstheater Braunschweig
DIE NASHÖRNER
Hans (MR) Christoph Diem Theater: Staatstheater Braunschweig
TRANSIT
Seidler/Ich (MR) Alice Buddeberg Theater: Staatstheater Braunschweig
ALS WIR TRÄUMTEN
Rico (MR) Jörg Wesemüller, Gregor Zöllig Theater: Staatstheater Braunschweig
WAS IHR WOLLT
Sir Toby (MR) Dariusz Yazdkhasti Theater: Staatstheater Braunschweig
MOBY DICK
Ahab u.a. (MR) Tim Tonndorf, Prinzip Gonzo Theater: Staatstheater Braunschweig
EMILIA GALOTTI
Prinz Gonzaga (MR) Jan Jochymski Theater: Staatstheater Cottbus
HAMLET
Hamlet (MR) Mario Holetzeck Theater: Staatstheater Cottbus
SONNENALLE
Micha Ehrenreich (MR) Stefan Wolfram Theater: Staatstheater Cottbus
ARSEN UND SPITZENHÄUBCHEN
Mortimer Brewster (MR) Mario Holetzeck Theater: Staatstheater Cottbus
HAROLD & MAUDE
Harold (MR) Rudolf Koloc Theater: Staatstheater Cottbus

Audio

Radio Tatort - Auserwählt (Audio drama)
Tommi Ritter (MR) Anne Osterloh Distribution: MDR/ARD
10 Atemzüge (Audio drama)
Kellner (SR) Silke Hildebrandt Distribution: Hessischer Rundfunk
Für immer wir alle zusammen (Audio drama)
Jonah (MR) Stefan Kanis Distribution: MDR
Radio Tatort - Ramsch (Audio drama)
Tommi Ritter (MR) Stefan Kanis Producer: ARD Distribution: MDR
Radio Tatort - Schlachten und Zerlegen (Audio drama)
Tommi Ritter (MR) Stefan Kanis Distribution: MDR
Radio Tatort - Erster Angriff (Audio drama)
Tommi Ritter (MR) Stefan Kanis Distribution: MDR
Schwarzlicht (Audio drama)
Packman (MR) Silke Hildebrandt Distribution: SWR