Frederik Schmid

Frederik Schmid

Inka Stelljes Berlin Schauspieleragentur (Main agency)
Inka Stelljes
+49 30 310 17171
agentur@inka-stelljes.de
open agency on Filmmakers

Information

Acting age
25-39 years
Year of birth
1989 (34 years)
Place of birth
Berlin
Height (cm)
182
Eye color
blue gray
Hair color
Blond
Hair length
Short
Stature
athletic / training
Place of residence
Berlin (DE)
Housing options
Munich (DE), Vienna (AT), Los Angeles (US)
Nationality
German
Languages
German(native-language)EnglishRussian
Dialects
Berlin German(native dialect)
Instruments
Clarinet
Sport
AikidoBasketballGymnasticsHorse ridingSoccer
Dance
Samba
Profession
Actor
Pitch
Bass
Driver's licenses
Car class

Credits

Primary professional training

2010 – 2014
Otto-Falckenberg Schule

Awards

The Big Shorts Awards [de]
Max Ophüls Preis 2018 - Bester Mann

Film

Freies Land (Cinema film)
Rolf (SR) Christian Alvart Producer: Syrreal Entertainment GmbH
Bester Mann (Medium length film)
Bennie (LR) Florian Forsch Producer: FunFairFilms, FFF Yeah GmbH
Jack & Jackie (Short film)
Tramp (SR) Robert Fuhrmann Producer: The Cat Conspiracy [de]
Raus (Cinema film)
Jan (SR) Philipp Hirsch Producer: ostlicht filmproduktion GmbH
Dobermann (Short film)
Paul (SR) Felix Schroeder Producer: UdK Universität der Künste Berlin (HdK Hochschule der Künste) [de]
Fritzi (Short film)
Josef (LR) Florian Seufert Producer: HFF Hochschule für Fernsehen und Film München [de]
Alles in Butter (Short film)
Paul (SR) Rike Holtz Producer: Kunsthochschule Kassel [de]
Amerika (Short film)
Joe (LR) Alireza Golafshan Producer: HFF Hochschule für Fernsehen und Film München [de]
Der blinde Fisch (Short film)
Paul (LR) Denis Lüthi Producer: Menelaos Film Höhne & Huber GbR [de]

Television

McLenBurger -100% Freundschaft
Herr Wegener (SR) Markus Herling Station: Ard Casting Director: Tina Böckenhauer
In aller Freundschaft - Die jungen Ärzte (TV series)
Maik (LE) Hartwig van der Neut, Matthias (Mattes) Reischel, Dieter Laske, Daniel Anderson, Steffen Mahnert, Anna Annett Schuchardt, Franziska Hörisch, Jan Bauer, Sebastian Klees, André Siebert, Micaela Zschieschow, David Carreras, Herwig Fischer, Janka Venus Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH Station: ARD [de]
Lamia (TV series)
Maik (SR) Süheyla Schwenk Producer: Turbokultur GmbH Station: ARD [de]
Tod am Rennsteig - Auge um Auge (TV movie (series))
Frieder (SR) Maris Pfeiffer Producer: Polyphon Film GmbH Station: ARD [de]
Praxis mit Meerblick - Rügener Sturköpfe (TV movie (series))
Michael Adler (SR) Jan Ruzicka Producer: Real Film Berlin GmbH Station: ARD [de]
Sonderlage - Ein Hamburg-Krimi. Das Kind wird sterben (TV movie (series))
Kai-Olaf Runge (LR) Andreas Senn Producer: Bavaria Fiction GmbH Station: RTL [de]
Sonderlage - Ein Hamburg-Krimi. Der Angriff (TV movie (series))
Kai-Olaf Runge (LR) Andreas Senn Producer: Bavaria Fiction GmbH Station: RTL [de]
Praxis mit Meerblick - Schwindel (TV movie (series))
Michael Adler (SR) Kerstin Ahlrichs Producer: Real Film Berlin GmbH Station: ARD [de]
München Mord - A saisonale G'schicht (TV movie (series))
Stefan Probst (SR) Maris Pfeiffer Producer: TV60Filmproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Babylon Berlin (TV series)
Lanke (SR) Tom Tykwer, Achim von Borries, Henk Handloegten Producer: X Filme Creative Pool GmbH Station: ARD [de]
SOKO Potsdam (TV series)
Felix Grössin (LE) Aaron Arens, Janosch Chávez-Kreft, Philipp Eichholtz, Constanze Knoche Producer: Bantry Bay Productions GmbH Station: ZDF [de]
Nicht tot zu kriegen (TV movie)
Junger SIS-Mann Nina Grosse Producer: MOOVIE GmbH Station: ZDF [de]
Die Wannseekonferenz (TV movie)
Supporting role Matti Geschonneck Producer: Constantin Television GmbH [de] Station: ZDF [de]
Notruf Hafenkante (TV series)
Pascal Grolmann (SR) Tanja Roitzheim, Dietmar Klein, Constanze Knoche, Verena S. Freytag, Oliver Liliensiek, Gudrun Scheerer, Oren Schmuckler Producer: LETTERBOX FILMPRODUKTION GmbH Station: ZDF [de]
Heimat (Pilot)
Olli (SR) Tim Burek, Andreas Reinhardt Producer: Tim Burek Produktion [de]
SOKO Köln (TV series)
Maik Hartwig (LE) Nina Vukovic, Mascha Schilinski, Ulrike Hamacher, Sascha Thiel, Christoph Heininger Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Der Usedom-Krimi - Schmerzgrenze (TV movie (series))
Markus Pubantz (SR) Maris Pfeiffer Producer: Polyphon Film GmbH Station: ARD [de]
Rampensau (TV series)
Ricardo (SR) Dustin Loose, Christian Werner, Florian Knittel Producer: UFA Serial Drama GmbH Station: VOX [de]
Das Damengambit (Mini series)
Leav (SR) Scott Frank Producer: X Filme Creative Pool GmbH Station: Netflix
Rivalen & Rebellen (Series)
Sven (SR) Oliver Sommer Producer: AVA Studios GmbH [de]
Der Zürich-Krimi - Borchert und der Sündenfall (TV movie (series))
André Maurer (SR) Roland Suso Richter Producer: Graf Film GmbH Station: ARD [de]
Der Kriminalist (TV series)
Adrian Kober (Crashtest) (SRE) Filippos Tsitos Producer: Odeon Fiction GmbH (formerly H&V Entertainment GmbH) Station: ZDF [de]
Beck is back! (TV series)
Michael Stark (SRE) Ulli Baumann Producer: UFA Fiction Station: RTL [de]
SOKO Wismar (TV series)
Dennis Koperny (LE) Janis Rebecca Rattenni, Dirk Pientka, Kerstin Ahlrichs, Steffi Doehlemann, Sascha Thiel, Esther Wenger, Oren Schmuckler Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] Station: ZDF [de]
Counterpart (TV series)
Tomas (SR) Kyle Alvarez, Charles Martin, Justin Marks, Charlotte Brandström Producer: Einundvierzigste Babelsberg Film GmbH [de] Station: Starz [us]
8 Tage (TV series)
meuternder Soldat (OR) Stefan Ruzowitzky, Michael Krummenacher Producer: NEUESUPER GmbH Station: Sky [de]
Ein starkes Team - Tod einer Studentin (TV movie (series))
Lars Haage (SR) Ulrich Zrenner Producer: UFA Fiction Station: ZDF [de]
SOKO Wismar (TV series)
Mario Kutter (SRE) Oliver Dommenget, Esther Wenger, Oren Schmuckler, Kerstin Ahlrichs, Sascha Thiel Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] Station: ZDF [de]
Die Spezialisten - Im Namen der Opfer (TV series)
Ringo (SRE) Gero Weinreuter Producer: UFA Fiction Station: ZDF [de]

Theater

Faust
junger Faust Marco Storman Theater: Stadttheater Klagenfurt
Nutznießer "Arisierung" in Göttingen
Archivar Marcus Lobbes Theater: Deutsches Theater Göttingen
Romeo und Julia
Mercutio Dagmar Schlingmann Theater: Deutsches Theater Göttingen
Aus dem Leben eines Taugenichts
der Taugenichts Johannes Ender Theater: Deutsches Theater Göttingen
Die Lächerliche Finsternis
Ultimo Michael Pussi Marcus Lobbes Theater: Deutsches Theater Göttingen
Mein Kampf
Himmlisch Lucia Bihler Theater: Deutsches Theater Göttingen
Liliom
Liliom Marco Storman Theater: Deutsches Theater Göttingen
Elektra
Orest Ben Baur Theater: Deutsches Theater Göttingen
Biedermann und die Brandstifter
Eisenring Lucia Bihler Theater: Deutsches Theater Göttingen
Homo Empathicus
Luca Erich Sidler Theater: Deutsches Theater Göttingen
X - Freunde
Peter Pilz Antje Thoms / Erich Sidler Theater: Deutsches Theater Göttingen
Das war auf einer LIchtung da sie zum ersten Mal G
Harry / Kasimir Malte Jelden Theater: Münchner Kammerspiele
Tänzerin hinter Stacheldraht
Leonid Sidko Marina Schubarth / Natascha Bondar Theater: dokumentartheater Berlin

Other

Die Räuber (Educational production)
Johann (LR) Björn Grzemba Producer: ifs Internationale Filmschule Köln gGmbH
Ferne (Educational production)
Mivan (LR) Julian Jonas Schmitt Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)