Dennis Herrmann

Dennis Herrmann

CRUSH AGENCY (Main agency)
Birthe Klappstein
+49 30 275 81073
me@crush.de
open agency on Filmmakers

Information

Place of birth
Remscheid
Height (cm)
184
Weight (in kg)
77
Eye color
brown
Hair color
Brown
Hair length
Medium
Stature
slim, athletic / training
Place of residence
Berlin (DE)
Housing options
Hamburg (DE), Bochum (DE), Cologne (DE), Mainz (DE), Berlin (DE), Munich (DE)
Nationality
German
Languages
German(native-language)EnglishSpanishSwedishDutch, FlemishItalian
Dialects
Berlin GermanKölschRheinisch(native dialect)SaxonSwabianViennese
Instruments
Bass guitarDouble bassElectric guitarGuitarDrumsPiano
Sport
BadmintonBeach volleyballSoccerSport of runningVolleyballFencing (stage)TennisWindsurfing
Dance
Musical theatreArgentine tangoCourtly dancesHip hop
Profession
Facilitator, Musical actor, Actor, Speaker, Dubbing actor
Singing
BalladChansonMusicalOpera singingPopRockSoul/RnB
Special skills
(cartoon) voice acting(Voice) imitator
Pitch
Baritone, Tenor
Driver's licenses
B - Car
Other licenses
Sailing surfing licence

Credits

Primary professional training

2010
Otto-Falckenberg Schule

Other professional training

Otto-Falckenberg Schule

Awards

Großer Hersfeldpreis bei den Bad Hersfelder Fespielen
NW Shortfilm Festival Vancouver [ca]
Winner Best Actor NW Short Film Festival & Awards USA

Film

Luftleerer Raum (Short film)
Hans (LR) Björn Schürmann Producer: Projekt:Film [de]
Freche Mädchen 2 (Cinema film)
Robert (SR) Ute Wieland Producer: Collina Filmproduktion GmbH [de]
High Definition (Short film)
Micha (LR) Eugen Gritschneder Producer: Voila Film - Trier & von Poser Filmproduktion GbR
Kreisverkehr (Short film)
Paule (LR) Michael Watzke Producer: Watzke Produktion

Television

In aller Freundschaft - Die jungen Ärzte (TV series)
Dirk Schmidt (LR) diverse Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH Station: ARD [de]
WaPo Bodensee (TV series)
Niko Nolte (LR) diverse Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH Station: ARD [de]
Badehotellet (TV series)
Feldwebel Kuno (SR) Hans Fabian Wullenweber Producer: SF Film Production ApS [dk] Station: TV2 [dk]
SOKO Köln (TV series)
Thomas Bach (LR) Christoph Heininger Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
SOKO Leipzig (TV series)
Nicholas Herwitt (SR) Patrick Winczewski Producer: UFA Fiction Station: ZDF [de]
Zeit der Geheimnisse (Mini series)
Moritz (SR) Samira Radsi Producer: Sommerhaus Filmproduktion GmbH Station: Netflix
SOKO Wismar (TV series)
Sören Kirchner (SR) diverse Producer: Cinecentrum Berlin Film- und Fernsehproduktion GmbH [de] Station: ZDF [de]
Rabenmütter (TV series)
Christian (SR) Jan Schomburg Producer: Ume GmbH - Unique Media Entertainment Station: SAT.1
Bettys Diagnose (TV series)
Matthias Rainer (SR) Katrin Schmidt Producer: Network Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH Station: ZDF [de]
Rabenmütter (TV series)
Christian (SR) Jan Schomburg Producer: Ume GmbH - Unique Media Entertainment Station: SAT.1
SOKO Leipzig (TV series)
Dr. Martin Klaßen (LR) Jörg Mielich Producer: UFA Fernsehproduktion GmbH [de] Station: ZDF [de]
Rentnercops (TV series)
Achim Bruhns (LR) Thomas Durchschlag Producer: Bavaria Fiction GmbH Station: ARD [de]
Die Spezialisten - Im Namen der Opfer (TV series)
Arne Gasch (LR) Samira Radsi Producer: UFA Fiction Station: ZDF [de]
SOKO Leipzig (TV series)
Thorsten Eppler (LR) Samira Radsi Producer: UFA Fiction Station: ZDF [de]
Deutschland 83 (TV series)
Stefan Hein Edward Berger Producer: UFA Fiction Station: RTL [de]
Notruf Hafenkante (TV series)
Marcel "Gecko" Remscheid (LR) Samira Radsi Producer: Studio Hamburg FilmProduktion GmbH [de] Station: ZDF [de]
Mein eigen Fleisch und Blut (TV movie)
Junkie (SR) Vivian Naefe Producer: Bavaria Fiction GmbH Station: ZDF [de]

Theater

Istanbul
Klaus Gruber Roland Riebeling Theater: Theater Osnabrück
The Producers
Carmen Ghia Christian Brey Theater: Staatstheater Mainz
Shakespeare in Love
Will Shakespeare Antoine Uitdehaag Theater: Bad Hersfelder Festspiele
Volksverräter!!
Aslaksen Hermann Schmidt-Rahmer Theater: Volksbühne
Die Weise von Liebe und Tod
Cornet Fabian Gerhardt Theater: Neuköllner Oper Berlin
Shakespeare in Love
Shakespeare Antoine Uitdehaag Theater: Bad Hersfelder Festspiele
Freiheit in Krähwinkel
Sigmund Milan Peschel Theater: Schauspielhaus Bochum
Träum weiter
Chefarzt Selen Kara Theater: Schauspielhaus Bochum
Die Orestie
Orest Lisa Nielebock Theater: Schauspielhaus Bochum
Volksverräter!
Dierk Aslaksen Hermann Schmidt - Rahmer Theater: Schauspielhaus Bochum
Arc de Triomphe
Ravic Fabian Gerhardt Theater: Schauspielhaus Bochum
Finnisch
Er Maren Watermann Theater: Schauspielhaus Bochum
Tartuffe
Valere Hermann Schmidt - Rahmer Theater: Schauspielhaus Bochum
Weekend im Paradies
Regierungsassessor Christian Brey Theater: Schauspielhaus Bochum
Die Schutzbefohlenen
xxx Hermann Schmidt - Rahmer Theater: Schauspielhaus Bochum
Der kleine Ritter Trenk
Hans, Büttel, Wache, Köhler Henner Kallmeyer Theater: Schauspielhaus Bochum
Spamalot (Musical nach "Die Ritter der Kokosnuss")
Sir Dennis Galahad / der schwarze Ritter / Vater Christian Brey Theater: Schauspielhaus Bochum
Auferstehung
diverse Tobias Wellemeyer Theater: Hans Otto Theater
Hamlet
Rosencrantz Alexander Nerlich Theater: Hans Otto Theater
La Cage Aux Folles - Ein Käfig voller Narren
Jean - Michel Ulrich Wiggers Theater: Hans Otto Theater
Komödie der Verführung
Max von Reisenberg Tobias Wellemeyer Theater: Hans Otto Theater
Was Ihr wollt
Orsino Michael Talke Theater: Hans Otto Theater
Fahrenheit 451
Guy Montag (HR) Niklas Ritter Theater: Hans Otto Theater
Frauen am Rande des Nervenzusammenbruchs
Carlos Stefan Huber Theater: Hans Otto Theater
Der Widerspenstigen Zähmung
Petruchio (HR) Andreas Rehschuh Theater: Hans Otto Theater
Wellen (Eduard.v.Keyserling) - Uraufführung
Hilmar von dem Hamm Barbara Bürk Theater: Hans Otto Theater
Das Wintermärchen
Florizel Tobias Wellemeyer Theater: Hans Otto Theater
Der Eisvogel
Jost Fortner / Staatssekretär Stefan Otteni Theater: Hans Otto Theater
Das Käthchen von Heilbronn
Graf Wetter vom Strahl (HR) Ingo Berk Theater: Hans Otto Theater
Don Carlos
Don Carlos (HR) Markus Dietz Theater: Hans Otto Theater
Fritz! Ein Theaterspiel für den König von Preußen
Reichardt Tobias Wellemeyer Theater: Hans Otto Theater
Endstation Sehnsucht
Pablo Markus Dietz Theater: Hans Otto Theater
Romeo und Julia
Tybalt Bruno Cathomas Theater: Hans Otto Theater
Volpone
Bonario Tobias Wellemeyer Theater: Hans Otto Theater
Das Käthchen von Heilbronn
Rheingraf Dieter Dorn Theater: Bayerisches Staatsschauspiel
SATT!
Stef Stephanie Bauerochse Theater: Bayerisches Staatsschauspiel
Penthesilea
Diomedes Hans - Joachim Ruckhäberle Theater: Bayerisches Staatsschauspiel
Liliom
Wolf / Linzmann Florian Boesch Theater: Bayerisches Staatsschauspiel
Von Morgens bis Mitternachts
Sohn Tina Lanik Theater: Bayerisches Staatsschauspiel
Gegen den Fortschritt
David Jan - Philipp Gloger Theater: Bayerisches Staatsschauspiel
Richard III.
Clarence Claudia Bauer Theater: Münchner Kammerspiele
Rattenjagd
Er Niluifar K. Münzing Theater: Bayerisches Staatsschauspiel
Das Leben ein Traum
Jurek / Jakub Alexander Nerlich Theater: Bayerisches Staatsschauspiel
Hamlet
Francisco, Valtemand, Hauptmann Thorsten Pitoll Theater: Wuppertaler Bühnen

Audio

Shadow and Bone - Legenden der Grisha (Dubbing)
General Kirigan (LR) diverse Producer: 21 Laps Entertainment [us] Station: Netflix
Ifolor (Fotodienst) (Speaker)
Producer: Sonaris
Battlefield 1 (Speaker)
Producer: rain productions
Battlefield V (Speaker)
Producer: rain productions
Bleach (Speaker)
Producer: G & G Tonstudios
Cillit Bang (Speaker)
Producer: Studiofunk
HUK Coburg (Speaker)
Producer: studiofunk Düsseldorf
Lidl (Speaker)
Producer: Studiofunk
Nutella (Speaker)
Producer: studiofunk Düsseldorf
Yamato (Speaker)
Producer: G & G Tonstudios
Ford (Speaker)
Producer: Studiofunk
Ford Cool & Connect (Speaker)
Producer: Studiofunk
GroupJoyner (Speaker)
Producer: Studiofunk
Star Wars Battlefront 2 (Speaker)
Producer: rain productions
Calgon (Speaker)
Producer: Studiofunk
Huk Coburg (Speaker)
Producer: Studiofunk
Bella Block (Speaker)
Producer: LOFT network Berlin
Mc FIT Cybertraining (Speaker)
Producer: McFIT
Lyrik-Reihe (Speaker)
Producer: Oldenbourg Verlag
Wolfgang Amadeus Mozart – Eine kleine Nachtmusik (Speaker)
Producer: Bayerischer Rundfunk
Antonio Vivaldi – Die vier Jahreszeiten (Speaker)
Producer: Bayerischer Rundfunk
Der Sohn des Seefahrers (Speaker)
Producer: Bayerischer Rundfunk
Ludwig van Beethofen – Sinfonie Nr. 9 (Speaker)
Producer: Bayerischer Rundfunk
Das Geheimnis des Buddha (Speaker)
Producer: Bayerischer Rundfunk
Die Geschichte vom verschwundenen Ton (Speaker)
Producer: Bayerischer Rundfunk
Willy Watson und der Biss des Vampirs (Speaker)
Producer: Bayerischer Rundfunk