Henning Kober

Henning Kober

Main agency
Vera Schwanenberg
+49 177 6225 437
mail@schwanenberg.com
open agency on Castupload

Information

Acting age
48 - 55 years
Year of birth
1968 (54 years)
Place of birth
Gießen
Height (cm)
194
Weight (in kg)
88
Eye color
blue green
Hair color
Gray
Hair length
Very short
Place of residence
Berlin
Housing options
Munich, Amsterdam, Hamburg, Vienna, Bochum, Bremen, Cologne, London, Düsseldorf, Frankfurt, Berlin
Nationality
German
Languages
German(native-language) EnglishDutch
Dialects
AustrianEnglishHessian(native dialect)
Accents
AustrianDutch
Instruments
GuitarRecorder
Sport
Alpine skiingBadmintonBasketballBowlingDartsHorse ridingIce skatingJuggleMiniature golfNine-pin bowlingRoller-skatingSquashSwimTable footballTable tennisTennisVolleyballWater-skiingWindsurfing
Dance
DiscoJazz DanceRock & rollSalsaStandard
Profession
Orator, Actor
Singing
ClassicPopPop songsRockChoir
Pitch
Baritone
Driver's licenses
Motorcycle class, Car class

Vita entries

Other Education & Training

Ivana Chubbuck Studio [us]
Ivana Chubbuck Los Angeles
Ivana Chubbuck Berlin
Die Tankstelle | Coaching | Film - TV - Theater
Unterricht bei Frank Betzelt
Dany Levi, Niki Stein
Larry Moss , Masterclass , New York, Frederick Johnts
M.K. Lewis, Masterclass L.A.
Bühnenreife der paritätischen Prüfungskommission Österreich
Max Reinhardt Seminar
Unterricht durch die Lehrkräfte des Max Reinhardt Seminars u.a. Adelheid Pillman

Awards

DEUTSCHER REPORTERPREIS | Kurzfilm „Was wollten Sie in Berlin?!" | Bestes Web-Video | Hauptrolle

Film

Ohne Gesicht (Short film)
Rolf (SR) Frederic Kau Distribution: Hamburg Media School
Better Half (Short film)
Dr. Alfred Gröbe (SR) Jürgen Heimüller Producer: Nana Productions, Jürgen Heimüller [de]
Ein Fisch, der auf dem Rücken schwimmt (Cinema film)
Philipp (LR) Eliza Petkova Producer: Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin (DFFB)
Jackpot (Short film)
Victor (SR) Moritz Jahn Producer: Anna Werner Produktion
Grand Bizarre (Short film)
Vassily Florian Borkamp Producer: HFF Hochschule für Fernsehen und Film München [de]
Für Boris (Short film)
Boris (LR) André Siebert Producer: BlueScreen Films, André Siebert
Weisse Steine (Feature film)
Panto (LR) Regina Brodt Producer: KHM Kunsthochschule für Medien Köln [de]
Die Tracht (Feature film)
Krüger (SR) Sven Pohl Producer: EichhornVision [de]
Ein Russischer Sommer (Cinema film)
Conductor (SR) Michael Hoffman Producer: Egoli Tossell
Eine falsche Nacht (Short film)
Enderlin (LR) Max Polzer Producer: KHM Kunsthochschule für Medien Köln [de]
Das Lied des jungen Kriegers (Short film)
Kai Tislo Yi (SR) Sven Pohl Producer: EichhornVision [de]
Hanglage Meerblick (Short film)
Ray (SR) Philipp Mosser Producer: Filmschule Wien [at]
Seien sie so gut Gabriel (Short film)
Michael (SR) Philipp Mosser Producer: Filmschule Wien [at]
Adi, du riechst aus dem Mund! (Short film)
Adi (LR) Philipp Mosser Producer: Filmschule Wien [at]

Television

Bumper in Berlin (TV series)
Mr.Costum (SRE) Richie Keen Station: NBC Streaming Service Peacock Distribution: NBC Streaming Service Peacock Casting director: Tröber Casting
Dengler - Kreuzberg Blues (aka Dengler - Außer Kontrolle) (TV movie (series))
Günter Berg (SR) Daniel Rübesam Producer: Bavaria Fiction GmbH Station: ZDF [de]
Jerks (TV series)
Christian Krenz (SR) Christian Ulmen Producer: Pyjama Pictures [de] Station: Joyn [de], ProSieben [de]
Ein Planet verschwindet (Series)
Edelbert Kuecksen (SR) André Siebert Producer: Rack Zack Filmproductions, André Siebert [de]
Ein Planet verschwindet (Series)
Edelbert Kuecksen (SR) André Siebert Producer: Rack Zack Filmproductions, André Siebert [de]
Der Kriminalist (TV series)
Hans Georg Kampmann Züli Aladag Producer: Odeon Fiction GmbH (formerly H&V Entertainment GmbH) Station: ZDF [de]
Verführt - In den Armen eines Anderen (TV movie)
Dr. Hendrik (SR) Markus Herling Producer: Producers at Work GmbH Station: SAT.1 [de]
Dengler - Am zwölften Tag (TV movie (series))
BKA-Beamter Avus (SR) Lars Kraume Producer: Bavaria Fiction GmbH Station: ZDF [de]
Nele in Berlin (TV movie)
Herr Junker (SR) Kathrin 'Katinka' Feistl Producer: sabotage films GmbH Station: ZDF [de]
Lena Lorenz - Zurück ins Leben (TV movie (series))
Dr. Matthias Hohenhausen (SR) Michael Kreindl Producer: Zieglerfilm München GmbH Station: ORF [at], ZDF [de]
Toleranz (TV movie)
Hans van Dijk (SR) Marc-Andreas Bochert Producer: Tellux Film GmbH Station: ARD-alpha [de]
Alles was zählt (TV series)
Prof. Kristian Threu (SR) Tobias Stille Producer: UFA Serial Drama GmbH Station: RTL [de]
Hotel 13 (TV series)
Jack Leopold III (SR) Thomas Decock Producer: Studio 100 [be] Station: Nickelodeon
Schloss Einstein (TV series)
Astronaut Till Müller-Edenborn Producer: Saxonia Media Filmproduktionsgesellschaft mbH Station: ARD [de], KiKA Kinderkanal [de], MDR [de], ZDF [de]
Jümmer Justizgeschichten (TV series)
Kurt Jakobi (LR) Michael Kaleve Producer: Miramedia GmbH [de] Station: NDR [de]
Operation Perpetuum Mobile (TV movie)
Captain (SR) Josif Gurvits Producer: Joangu Film, Josif Gurvits [de]
Legend about bomber (TV series)
Brigadeführer (SR) Vitaly Vorobjev Producer: Pronto Film [ua]
Anna und die Liebe (TV series)
Peter Salm (SR) Lars Morgenroth Producer: Producers at Work GmbH Station: SAT.1 [de]
4 Singles (TV series)
diverse (SR) Dirk Nabersberg Producer: Sony Pictures Film und Fernseh Produktions GmbH [de] Station: RTL [de]
112 - Sie retten Dein Leben (TV series)
Erich Kramer (SR) Nico Zavelberg Producer: Action Concept Film- und Stuntproduktion GmbH Station: RTL [de]
KDD - Kriminaldauerdienst (TV series)
Feuerwehrmann (SR) diverse Producer: Odeon Fiction GmbH (formerly H&V Entertainment GmbH) Station: ZDF [de]
Die Biester (TV series)
Arzt (SR) diverse Producer: Gyula Trebitsch Fernsehproduktion GmbH [de] Station: ZDF [de]

Theater

Grenzen Überwinden
ER Sven Sören Beyer Theater: Frankfurt am Main
Himmelsmechanik - Eine Entortung
Nachrichtensprecher Sven Sören Beyer Theater: Deutsche Oper
Infame Perspektiven
Proband Julia Klein Theater: Sophiensaele Berlin
Kunst
Yvan Tanja Weidner Theater: Wolfgang Borchert Theater Münster
Das Interview
Pierre Meinhard Zanger Theater: Wolfgang Borchert Theater Münster
Nathan der Weise
Klosterbruder Bonafides Andre Bücker Theater: Anhaltisches Theater Desssau
Death Valley Junction
HAL Agathe Chion Theater: BAT Berlin
Amphitryon
Jupiter Andreas Mach Theater: Burgfestspiele Eltville
Die Nachtigall
Erzähler Bernhard Renzikowski Theater: Konzert Wessenberg
ZAIDE
Der Schauspieler Tanja Weidner Theater: Rathausoper Konstanz
Michel aus Lönneberg
Alfred Mathias Witting Theater: Astrid Lindgren Bühne Berlin
Die Liebe
Erzähler Tobias Lehnel Theater: Ballhaus Ost
Woyzeck
Doctor Ulrich Greb Theater: Schloßtheater Moers
Salome
Naaman Achim von Burchardt Theater: Deutsches Theater in Göttingen
Der Aufhaltsame Aufstieg des Arturo Ui
Schauspieler Tilmann Gersch Theater: Deutsches Theater in Göttingen
Proffessor Unrath
Pastor Quittchens Mark Zurmühle Theater: Deutsches Theater in Göttingen
Die Odyssee
Antinoos Stefan Metz Theater: Deutsches Theater in Göttingen
Der Räuber Hotzenplotz
Petrosilius Zwackelmann Joachim von Burchardt Theater: Deutsches Theater in Göttingen
Der Sturm
Antonio, Herzog von Mailand Mark Zurmühle Theater: Deutsches Theater in Göttingen
Made in Germany
Schubert Mark Zurmühle Theater: Deutsches Theater in Göttingen
Götz von Berlichingen
Adalbert von Weislingen Wolfram Apprich Theater: Deutsches Theater in Göttingen
Mephisto
Hendrik Höfgen Mark Zurmühle Theater: Deutsches Theater in Göttingen
Die Drei Musketiere
Kardinal Richelieu Thomas Goritzki Theater: Oldenburgisches Staatstheater
Das Kätchen von Heilbronn
Graf Wetter vom Strahl Georg Schmiedleitner Theater: Oldenburgisches Staatstheater
Cash und ewig rauschen die Wälder
Norman Murat Yeginer Theater: Oldenburgisches Staatstheater
The Dreamtrain
Goldberg Mark Spitzauer Theater: Oldenburgisches Staatstheater
Romy
Schauspieler Daniel Ris Theater: Oldenburgisches Staatstheater
Der Bockerer
Dr.Galleitner Mathias Kniesbeck Theater: Oldenburgisches Staatstheater
Der Fall der Götter
Friedrich von Essenbeck Ulrich Greb Theater: Oldenburgisches Staatstheater
Der Geizige
Maitre Jaques Thomas Goritzki Theater: Oldenburgisches Staatstheater
Was Ihr Wollt
Malvolio Georg Schmiedleitner Theater: Oldenburgisches Staatstheater
Die Nacht des schlaflosen Kellners
Fliegender Holländer Daniesl Ris Theater: Oldenburgisches Staatstheater
Yvonne die Burgunderprinzessin
Kammerherr Mascha Pörzgen Theater: Oldenburgisches Staatstheater
Drei Schwestern
Baron Tusenbach Andreas von Studnitz Theater: Oldenburgisches Staatstheater
Amadeus
Venticelli Daniel Ris Theater: Oldenburgisches Staatstheater
Die Arabische Nacht
Lohmeier Deborrah Epstein Theater: Oldenburgisches Staatstheater
Hausbesuch
Garderrobier Anke Weingarten Theater: Stadttheater Konstanz
Margaretha di Napoli
Warwick Jens Schmiedl Theater: Stadttheater Konstanz
Mein Freund Harvey
Elwood P Dowd Sigrid Andersson Theater: Stadttheater Konstanz
Hedda Gabler
Jörgen Tessmann Wolfram Apprich Theater: Stadttheater Konstanz
Leonce und Lena
Der Hofstaat Sigrid Andersson Theater: Stadttheater Konstanz
Tanzpalast - Le Bal
Tänzer Nada Kokotovic Theater: Stadttheater Konstanz
Salzwasser
Ray Thorsten Schilling Theater: Stadttheater Konstanz
Bungee Jumping
Pizzamann Ulrike Barnusch Theater: Stadttheater Konstanz
Ein Mittsommernachtstraum
Tom Schnauz Thomas Goritzki Theater: Stadttheater Konstanzs
Der Zauberer von Oz
Der Zauberer von Oz Neva Howard Theater: Stadttheater Konstanz
Faust
Faust Antonia Brix Theater: Stadttheater Konstanz
Die Ohren des König Midas
Anwalt Telat Yurtsever Theater: Thalia Theater Hamburg
Draußen vor der Tür
Beckmann Thomas Blockhaus Theater: Landesbühne Hannover
Figaros Hochzeit
Graf Almaviva Catharina Fleckenstein Theater: Landesbühne Hannover
Die Vögel
Adler Wolfgang Brehm Theater: Landesbühne Hannover
Der Widerspenstigen Zähmung
Tranio Wolfgang Brehm Theater: Landesbühne Hannover
Das Leben des Galilei
Ludovico Günter Fleckenstein Theater: Euro Studio Landgraf Tournee
Maria Stuart
Davison Wolfgang Brehm Theater: Landesbühne Hannover
Die Zwölf Geschworenen
Nr.4 Rüdiger W. Kunze Theater: Landesbühne Hannover

Audio

Das Steinerne Herz (Speaker)
Producer: Berliner Hörbücher
Die Geisterseher (Speaker)
Producer: Verlag Zaubermond
Dorian Hunter (Speaker)
Producer: Verlag Zaubermond
Die Nachtigall (Speaker)
Producer: Wessenberg Konzerte
Lemon Tree (Dubbing)
Gilad (SR) Eran Riklis Producer: Heimatfilm GmbH & Co. KG [de]
Tödliche Versprechen (Dubbing)
Ensemble (SR) David Cronenberg Producer: Serendipity Point Films [ca]
Winterreise (Speaker)
Producer: Literaturforum Göttingen
The Nomad (Dubbing)
Erster Bote (SR) diverse Producer: Kazachfilm Studio [kz]
Tagebuch eines Verführeres (Speaker)
Producer: Niedersächsisches Staatstheater Oldenburg
The West Wing - Im Zentrum der Macht (Dubbing)
lancy (SR) Alex Graves Producer: Warner Bros. Television [us]
Der Vorleser (Speaker)
Producer: Niedersächsisches Staatstheater Oldenburg
Auf dem Weg zur Hochzeit (Speaker)
Producer: Stadttheater Konstanz
Viehjud Levi (Speaker)
Producer: Stadttheater Konstanz
Many Moons (Speaker)
Producer: Kampnagel Hamburg

Other

Seine Tochter (Trailer)
Professor Schwartz (LR) Verena Soltiz Producer: Hello Moment Productions GmbH [de]

Commercial

Rekord Briketts - Rendezvous (Commercial)
Mann (LR) Nils Brandt Producer: HeymannBrandt GmbH [de]